16. septembra, 2020
V javni obravnavi je osnutek Dolgoročne podnebne strategije Slovenije do leta 2050, kateremu so priloga strokovne podlage (analize scenarijev), ki so bile pripravljene v sklopu našega projekta.
Dolgoročna strategija je v javni obravnavi do konca septembra (30.9.2020), najdete ga tukaj: https://www.gov.si/drzavni-organi/ministrstva/ministrstvo-za-okolje-in-prostor/zakonodaja-ministrstva-za-okolje-in-prostor/javne-obravnave/
Hkrati z javno obravnavo Ministrstvo za okolje in prostor v petek, 18.9.2020 organizira javno predstavitev osnutka. Zaradi Covid 19 bo število udeležencev predstavitve omejeno, bo pa omogočeno tudi spletno spremljanje predstavitve. Več o dogodku najdete tukaj: https://www.gov.si/dogodki/2020-09-18-predstavitev-osnutka-dolgorocne-podnebne-strategije-slovenije-do-leta-2050-prijava-do-17-9/
V četrtek, 15.4.2021, smo preko spleta organizirali posvet Predstavitev analize scenarijev zmanjševanja emisij TGP do leta 2050-promet. Kot izhaja že iz samega naslova smo se na tokratnem dogodku posvetili sektorju prometa in podrobneje predstavili predspotavke v strokovnih podlagah, osvetlili pa smo tudi, kaj za sektor prometa pomenijo novi ostrejši cilji zmanjševanja emisij TGP do leta 2030 in tudi vpliv Covid19 na izpuste iz prometa.
Več o temDelavnica »Projekcije prometnega dela« sreda, 21.11.2018, ob 9.00
Dvorana O2, Reaktorski center Podgorica, IJS
V okviru projekta LIFE Podnebna pot 2050 smo že tretje leto zapored pripravili Podnebno ogledalo, dokument, v katerem so predstavljene glavne ugotovitve spremljanja izvajanja ukrepov za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov (TGP) za preteklo leto.
Več o temV predverju dvorane O2, na Reaktorju (Brinje) si lahko v sklopu fotografskega natečaja Podnebna pot ogledate razstavo izbranih 9-ih fotografij.
Več o temPredstavitev prvega Podnebnega ogledala, ki bo osrednji nacionalni dokument za spremljanje podnebnih aktivnosti, bo v torek, 17.4.2018, ob 9.30 uri, v Hiši Evropske Unije, v Ljubljani.
Več o temProjekt LIFE Podnebna pot 2050 podpira načrtovanje podnebne poti Slovenije. V sklopu projekta začenjamo s ciklom delavnic namenjenih pripravi projekcij v podporo snovanja Dolgoročne strategije za nizke emisije do sredine stoletja, za oblikovanje ciljev do leta 2050.
Več o temLjubljana, 27. 2. 2018 ‒ Center za energetsko učinkovitost na Institutu »Jožef Stefan« (CEU IJS) je na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS), 27. februarja, organiziral posvet ‘Perspektive energetskega pogodbeništva in financiranja prenove stavb v Sloveniji v obdobju 2020–2030’. Tematskim predavanjem je sledila razprava o usmeritvah in aktivnostih za razvoj trga storitev učinkovite rabe energije (URE) in perspektivah financiranja energetske prenove stavb.
Več o temVabilo na delavnico, v četrtek, 14. 2. 2019, ob 9.00, Agencija RS za okolje, Vojkova cesta 1b, 1000 Ljubljana
Več o tem7. februarja 2018 je na Reaktorskem centru Podgorica-IJS, potekala delavnica o pripravi projekcij v podporo snovanja Dolgoročne strategije za nizke emisije do sredine stoletja, za oblikovanje ciljev do 2050. Gradivo lahko najdete spodaj. Zabelezka delavnice-projekcije Predstavitve: PrimerjavaEKS_MMR_DB_Matjaz Cesen Ukrepi in projekcije _Matjaz Cesen Metodologija izdelave projekcij_ Matevz Pusnik_ Vabilo Vabilo delavnica Predstavitev obstoječih projekcij emisij […]
Več o temV maju smo aktivno nadaljevali z izvajanjem delavnic.
Več o temDelavnica je bila v četrtek, 7.3.2019, ob 8.45, na Agencija RS za okolje, Ljubljana
Več o temVabilo na zaključno mednarodno konferenco projekta LIFE Podnebna pot 2050, »Priprava poti v podnebno nevtralnost«, 6. – 7. oktobra 2021, hibridna (v Ljubljani in na daljavo).
Več o temSeptembra 2017 smo uvod v projekt z deležniki iz različnih ministrstev in državnih ustanov pričeli z dvema delavnicama.
Več o tem5. marca 2019 je Institut »Jožef Stefan« – Center za energetsko učinkovitost, v okviru projekta LIFE Podnebna Pot 2050 izvedel tehnično delavnico »Izkoriščanje trde biomase v energetske namene in potenciali do 2050«, s katero smo želeli podrobneje osvetliti različne vidike izkoriščanja (trde) biomase v energetske namene, tako v gospodinjstvih kot v drugih sektorjih ter predstaviti izhodišča za […]
Več o temPodnebno ogledalo je vsakoletna publikacija, ki spremlja izvajanje podnebnih ukrepov. Namenjena je v podporo odločanju za izboljšanje obstoječih podnebnih ukrepov. Prva izdaja Podnebnega ogledala 2018 daje pomemben vpogled v današnje stanje in s tem osnovo za načrtovanje podnebne politike v obdobju 2020-2030 ter oblikovanje vizije do leta 2050.
Več o temFebruarja letos smo pričeli s ciklom delavnic namenjenih pripravi projekcij v podporo snovanja Dolgoročne strategije za nizke emisije do sredine stoletja, za oblikovanje ciljev do leta 2050.
Več o temCenter za energetsko učinkovitost na Institutu »Jožef Stefan« (CEU IJS) je na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS), 27. februarja, organiziral posvet ‘Perspektive energetskega pogodbeništva in financiranja prenove stavb v Sloveniji v obdobju 2020–2030’. Tematskim predavanjem je sledila razprava o usmeritvah in aktivnostih za razvoj trga storitev učinkovite rabe energije (URE) in perspektivah financiranja energetske prenove stavb.
Več o temV petek, 19. aprila, je na Ministrstvu za kulturo potekala delavnica “Možnosti za energetsko prenovo stavb kulturne dediščine v obdobjih od leta 2030 in od leta 2050”
Več o temInstitut “Jožef Stefan” je v sredini marca skupaj s Kmetijskim inštitutom Slovenije organiziral delavnico na temo emisij v kmetijstvu. Namenjena je bila predvsem zaposlenim na kmetijskem ministrstvu in drugim, ki se poklicno ukvarjajo s problematiko izpustov emisij TGP iz kmetijstva. Delavnico je vodil dr. Jože Verbič iz KIS-a.
Več o temV okviru priprave strateških dokumentov za prehod v nizkoogljično družbo na Institutu “Jožef STefan” – Centru za energetsko učinkovitost je bilo srečanje strokovnjakov za izmenjavo mnenj, pregled stanja in usmeritev aktivnosti pri prehodu v nizkoogljično družbo. Strokovni posvet je iz sklopa tehničnih delavnic v okviru projekta LIFE Podnebna pot 2050.
Več o temEmisije toplogrednih plinov iz kmetijstva v Sloveniji so v letu 2017 predstavljale 15,5 % delež vseh emisij TGP pri nas. Emisije iz kmetijskega sektorja so sicer na poti doseganja ciljev do leta 2020 (v obdobju od leta 2005-2017 so se zmanjšale za 1,2 %), kljub vsemu pa kmetijstvo ostaja pomemben sektor za zmanjševanje emisij v prihodnosti, ko bo potrebno emisije drastično zmanjšati.
Več o temV petek, 10.5.2019, je na IJS-Reaktor Brinje, potekala delavnica “Finančne spodbude za zmanjševanje emisij TGP v gospodarstvu”
Več o temPred izidom Podnebnega ogledala 2018 smo v prostorih Agencije RS za okolje organizirali delavnico, kjer smo po posameznih sektorjih pokomentirali in pogledali rezultate Podnebnega ogledala 2018.
Več o temV njem smo analizirali izvajanje ukrepov za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov v letu 2019.
Več o temSreda, 12. junija 2019, ob 9.00 Muzej za arhitekturo in oblikovanje – MAO, Grad Fužine,
Pot na Fužine 2, 1000 Ljubljana
četrtek, 20. junij 2019, med 9. in 13. uro
dvorana Državnega sveta, Šubičeva 4, 1000 Ljubljana
Energetska učinkovitost je dragoceno sredstvo za soočanje z izzivi odvisnosti od uvoza energije in omejenih energetskih virov, potrebe po omejitvi podnebnih sprememb in izboljšanja konkurenčnosti gospodarstva ter obvladovanju stroškov za energijo. V novem predlogu Direktive o energetski učinkovitosti je izpostavljeno, da je energetska učinkovitost prvi ključni element evropske Energetske unije.
Več o temV javni obravnavi je osnutek Dolgoročne podnebne strategije Slovenije do leta 2050, kateremu so priloga strokovne podlage (analize scenarijev), ki so bile pripravljene v sklopu našega projekta. Dolgoročna strategija je v javni obravnavi do konca septembra (30.9.2020), najdete ga tukaj: https://www.gov.si/drzavni-organi/ministrstva/ministrstvo-za-okolje-in-prostor/zakonodaja-ministrstva-za-okolje-in-prostor/javne-obravnave/ Hkrati z javno obravnavo Ministrstvo za okolje in prostor v petek, 18.9.2020 organizira javno […]
Več o temPripravlja se prvo Podnebno ogledalo z glavnimi ugotovitvami spremljanja izvajanja ukrepov za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, ki bo javnosti predstavljeno konec aprila.
Več o temEden izmed ukrepov v središču letošnjega Podnebnega ogledala je tudi energetska revščina.
Več o temNa dogodku ob izidu Lokalnega semaforja podnebnih aktivnosti smo gostili številne govorce, ki so s svojimi predstavitvami obogatili in osvetlil lokalne dejavnosti za zmanjševanje emisij TGP. Spodaj prilagmo njihove predstavite.
Več o temV okviru projekta LIFE Podnebna pot 2050 organiziramo 29.5.2018 delavnico »Potenciali za zmanjšanje emisij na področju e-mobilnosti,« katere namen je pregledati sedanje stanje na področju e-mobilnosti v Sloveniji in kakšni so pogledi in perspektive e-mobilnosti v prihodnosti.
Več o temV okviru projekta LIFE Podnebna pot 2050 organiziramo delavnico »Projekcije BDP«, katere namen je seznanitev strokovne javnosti in ključnih deležnikov z razpoložljivimi projekcijami BDP za Slovenijo.
Več o temNadaljujemo s ciklom delavnic za oceno potencialov. Tokrat bomo pod drobnogled vzeli plitvo geotermalno energijo. Delavnico organiziramo skupaj z Geološkim zavodom Slovenije in sicer v torek, 19.6.2018, ob 9.00, v prostorih Geološkega Zavoda Slovenije v Ljubljani.
Več o temNa delavnici, 21.6.2018, v prostorih Agencije RS za okolje, smo tokrat razpravljali o predpostavkah za prihodnje cene energije v Sloveniji.
Več o temSlovenija mora, v skladu s Pariškim sporazumom in Uredbo o upravljanju Energetske unije (predlog), do leta 2020 pripraviti Dolgoročno strategijo za nizke emisije s cilji zmanjševanja emisij toplogrednih plinov do leta 2050. Voditelji držav EU so se obvezali, da bo EU kot celota do leta 2050 zmanjšala emisije toplogrednih plinov za 80% do 95% glede na emisije leta 1990.
Več o tem