14. maja, 2020
Delavnice za pripravo Podnebnega ogledala 2020 zaradi trenutnih okoliščin letos ne bo, vas pa vabimo, da si ogledate osnutke že pripravljenih sektorskih zvezkov in nam posredujete svoje pripombe na pripravljene vsebine. Z njimi bomo izboljšali kakovost in relevantnost v Podnebno ogledalo vključenih informacij ter okrepili priporočila za izvajanje ukrepov za zmanjševanje emisij TGP v naslednjem letu ali dveh. Ker smo pred novim zagonom gospodarstva, ki mora v polni meri naslavljati probleme okolja in ljudi, so ocene dosedanjega izvajanja ukrepov za zmanjševanje emisij TGP in priporočila za njihovo nadgradnjo še toliko bolj pomembne.
Svoje pripombe na priporočila, kataloške zapise za spremljanje izvajanja instrumentov in ostala besedila Podnebnega ogledala ter predloge novih priporočil in vsebin, ki bi jih v luči gospodarskega razvoja in izhoda iz krize še posebej radi izpostavili, nam lahko posredujete najkasneje do petka, 29. maja 2020, in sicer izključno preko SPLETNEGA VPRAŠALNIKA. Pripombe naj se nanašajo samo na vsebine Podnebnega ogledala! Za sodelovanje se vam že vnaprej najlepše zahvaljujemo.
Osnutki sektorskih zvezkov Podnebnega ogledala 2020 so dostopni preko spodnjih povezav:
V okviru projekta LIFE Podnebna pot 2050 smo že tretje leto zapored pripravili Podnebno ogledalo, dokument, v katerem so predstavljene glavne ugotovitve spremljanja izvajanja ukrepov za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov (TGP) za preteklo leto.
Več o temPredstavitev prvega Podnebnega ogledala, ki bo osrednji nacionalni dokument za spremljanje podnebnih aktivnosti, bo v torek, 17.4.2018, ob 9.30 uri, v Hiši Evropske Unije, v Ljubljani.
Več o temSeptembra 2017 smo uvod v projekt z deležniki iz različnih ministrstev in državnih ustanov pričeli z dvema delavnicama.
Več o temPodnebno ogledalo je vsakoletna publikacija, ki spremlja izvajanje podnebnih ukrepov. Namenjena je v podporo odločanju za izboljšanje obstoječih podnebnih ukrepov. Prva izdaja Podnebnega ogledala 2018 daje pomemben vpogled v današnje stanje in s tem osnovo za načrtovanje podnebne politike v obdobju 2020-2030 ter oblikovanje vizije do leta 2050.
Več o temEmisije toplogrednih plinov iz kmetijstva v Sloveniji so v letu 2017 predstavljale 15,5 % delež vseh emisij TGP pri nas. Emisije iz kmetijskega sektorja so sicer na poti doseganja ciljev do leta 2020 (v obdobju od leta 2005-2017 so se zmanjšale za 1,2 %), kljub vsemu pa kmetijstvo ostaja pomemben sektor za zmanjševanje emisij v prihodnosti, ko bo potrebno emisije drastično zmanjšati.
Več o temV petek, 10.5.2019, je na IJS-Reaktor Brinje, potekala delavnica “Finančne spodbude za zmanjševanje emisij TGP v gospodarstvu”
Več o temPred izidom Podnebnega ogledala 2018 smo v prostorih Agencije RS za okolje organizirali delavnico, kjer smo po posameznih sektorjih pokomentirali in pogledali rezultate Podnebnega ogledala 2018.
Več o temV njem smo analizirali izvajanje ukrepov za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov v letu 2019.
Več o temSreda, 12. junija 2019, ob 9.00 Muzej za arhitekturo in oblikovanje – MAO, Grad Fužine,
Pot na Fužine 2, 1000 Ljubljana
Energetska učinkovitost je dragoceno sredstvo za soočanje z izzivi odvisnosti od uvoza energije in omejenih energetskih virov, potrebe po omejitvi podnebnih sprememb in izboljšanja konkurenčnosti gospodarstva ter obvladovanju stroškov za energijo. V novem predlogu Direktive o energetski učinkovitosti je izpostavljeno, da je energetska učinkovitost prvi ključni element evropske Energetske unije.
Več o temPripravlja se prvo Podnebno ogledalo z glavnimi ugotovitvami spremljanja izvajanja ukrepov za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, ki bo javnosti predstavljeno konec aprila.
Več o tem